Informační stránka o programu skype

Kvalita VoIP

U technologie VoIP (Voice over Internet Protocol) je kvalita jedním z mnoha důležitých kritérií. Hlavním lákadlem je pro VoIP telefonii jsou její nízké náklady. Dále je logické využít současnou datovou síť pro přenos jak internetu, tak hlasu. Jenže zde narážíme na problém.

V rámci datové sítě putuje velké množství paketů, což jsou části dat, které jsou koncová zařízení schopna spojovat a předkládat v uživateli čitelné formě. Bohužel se mezi těmito čistě datovými pakety, které nejsou tolik náchylné na včasné doručení (v praxi to znamená, že si můžeme počkat 100 milisekund, než se nám načte webová stránka), vyskytují i pakety obsahující náš telefonní hovor. Rozhodně by se nám ale nelíbilo, kdybychom museli stejně dlouhou dobu čekat na druhou půlku slova, které nám do telefonu říká volající. Hovor by to velmi znepříjemňovalo a pravděpodobně bychom nebyli schopni jej řádně vnímat.

Posuzování kvality VoIP si můžeme rozdělit na tři základní oblasti:

 

  • Zpoždění (doba, která je mezi vyřknutím slova jedním uživatelem a zachycením slova uživatelem druhým, pokud je doba příliš dlouhá, nelze rozumně reagovat a odpovídat)
  • Ztráty dat v rámci dané sítě (díky principům VoIP technologie není možné ztracené pakety jako u klasického provozu nahrazovat či znovu posílat, takže ztráty se dle objemu projeví či neprojeví na srozumitelnosti hovoru)
  • Různé zpoždění v rámci sítě (zjednodušeně jsou věty rozsekány na slova a ta posílána, pokud se první slovo někde zpozdí a druhé jej předběhne nebo mezi slovy budou různě dlouhá zpoždění, je třeba tento problém řešit koncovým vyrovnávacím zařízením; při velkých výkyvech bude rozdíl opět citelný na kvalitě hovoru)

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán VoIP podrobnosti a označen , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.

Stahnu.cz - programy a hry na stažení zdarma pro váš počítač. Vybírat můžete z široké nabídky méně či více známých aplikací